festyn 2016 za nami

Festyn na Smolnej ma ponad dwudziestoletnią tradycję, natomiast po raz pierwszy odbył się na osiedlu Kilińskiego. Okazało się, że jest to strzał w dziesiątkę – ten plac to jest najlepsze i największe miejsce, jakie kiedykolwiek mieliśmy! Starania o wykorzystanie tego terenu były podejmowane już kilkanaście lat temu i wtedy to się nie udało. Wtedy problemem było zasilanie. W tym roku część budżetu imprezy przeznaczyliśmy na stałą adaptację jednego ze słupów energetycznych, dlatego diametralnie wzrosły szanse na powtórzenie festynu w tym miejscu w kolejnych latach.

Imprezę jak zwykle organizowała rada dzielnicy. Bardzo dziękujemy wszystkim członkom rady, którzy przyszli pomagać, bo naprawdę bardzo się postarali i wyszło świetnie!

Zaczęło się od występów dzieci ze szkoły nr 34. Po nich, prawie półtorej godziny grał zespół Grafit z Chwałowic, który zaserwował nam sporo znanych szlagierów muzyki rozrywkowej. Ale tak naprawdę tłum zgęstniał dopiero na występie Gangu Marcela. Na piosence „Kto jeśli nie ty?” ludzie poczuli, że są na koncercie i festyn dopiero zaczął się rozkręcać.

Po Gangu zrobiliśmy rozdanie nagród w konkursie fotograficznym. Podczas festynu zorganizowaliśmy wernisaż nadesłanych prac i wbrew pozorom cieszył się on sporym zainteresowaniem. To taki „patriotyzm ultra-lokalny” – stare i nowe zdjęcia, ale obiektów z naszej dzielnicy.

Na koniec zagrał Leszek Filec, który znany jest z tego, że nie stoi na scenie, tylko wychodzi do ludzi. Nie mogliśmy sobie wyobrazić lepszego zakończenia festynu. Naprawdę sporo ludzi tańczyło, ponieważ muzyka była skoczna i „po naszymu”.

Przede wszystkim dziękujemy za pomoc prezydentowi Rybnika i ekipie z Biura Kultury urzędu miasta. To jest świeża krew, to panie, które mają nowe pomysły na kulturę w Rybniku i je skutecznie realizują. W tym roku na przykład wpadły na pomysł rozszerzenia Dni Rybnika na dzielnice. Pomysł trafił na podatny grunt, ponieważ my w tym samym czasie zabiegaliśmy w mieście o wsparcie naszych działań. Dogadaliśmy się i dzięki temu znalazły się dodatkowe środki na festyn na Smolnej. Bez nich, przy budżecie rady dzielnicy rzędu dwunastu tysięcy rocznie, impreza byłaby na pewno znacznie skromniejsza.

Chcemy z tego miejsca podziękować firmie Eko-Mont-Bis państwa Sosnowskich, która istotnie wsparła nasze działania a także firmie Medrem z ulicy Zamysłowskiej. To byli nasi główni sponsorzy. Oprócz tego otrzymaliśmy wsparcie od szeregu innych firm, którym z tego miejsca bardzo dziękujemy. Organizacyjnie bardzo pomogła nam Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, użyczając teren pod festyn, firma Tauron Dystrybucja, która zadbała o prąd oraz: Rybnickie Służby Komunalne, które zapewniły sztalugi do zdjęć, bariery i kosze, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który zadbał o dystrybucję zasilania otrzymanego od Tauronu oraz Zarząd Zieleni Miejskiej, który na czas przygotował teren.

Na pewno wiele rzeczy można było zrobić lepiej. Wiemy o tym i to jest wiedza która zamierzamy wykorzystać w następnych latach. A co w następnych? Festyn 2017 prawdopodobnie zrobimy razem z miastem, bo jest już wniosek o to w ramach Budżetu Obywatelskiego. Taka impreza rządzi się trochę innymi prawami jeśli chodzi o wybór repertuaru, ale z kolei będzie na to większy budżet, więc festyn 2017 wypadnie pewnie jeszcze ciekawiej. Zapraszamy!

Zapraszamy was do posłuchania wywiadu, którego udzielił przewodniczący zarządu Piotrowi Scholzowi na antenie Radia Vanessa. W najbliższym czasie na naszej stronie udostępnimy zdjęcia oraz filmy z festynu. Bądźcie z nami!

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Franciszkanie na Smolnej