Poprzeczna będzie jednokierunkowa!

Batalia mieszkańców ulicy Poprzecznej o godne warunki do użytkowania drogi, przy której mieszkają, doczekała się pozytywnego rozstrzygnięcia.
Po bezskutecznej interwencji w urzędzie miasta, mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Rady Dzielnicy. Chodziło o zakaz postoju, który wprowadzono według nich z dnia na dzień, bez konsultacji z samymi zainteresowanymi. Interwencja poskutkowała. Jest odpowiedź z magistratu: droga będzie jednokierunkowa!

Mieszkańcy w swoim piśmie do Prezydenta Miasta z 9 kwietnia stwierdzili, że zakaz postoju narzucono im arbitralnie, podobnie jak wytyczoną „pod osłoną nocy” drogę rowerową. Czarę goryczy przelewa fakt, że tak szeroka droga powstała tylko dlatego, że każdy z nich za przysłowiowe grosze odstąpił miastu część swojego gruntu na chodnik. Postulowali zniesienie zakazu, lub, w przypadku braku takiej możliwości, przeniesienie drogi rowerowej w inne miejsce.

Łatwo sobie wyobrazić rozczarowanie, gdy na ich interwencję negatywnie odpowiedział Zastępca Prezydenta Janusz Koper! Jego zdaniem, tylko istniejące oznakowanie zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa i płynności ruchu, dlatego pozostanie bez zmian. Jeśli chcą parkować swoje samochody, powinni to robić na terenie własnych posesji.

Rozgoryczeni, zwrócili się o pomoc do Rady Dzielnicy Smolna. Co istotne, na zebraniu Rady wypracowano istotny konsensus: mieszkańcy wspólnie z Radą doszli do wniosku, że najsensowniejszym rozwiązaniem, godzącym wszystkie strony sporu, będzie wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na całym odcinku ulicy Poprzecznej. Przewodniczący Adam Piekoszowski, korzystając ze statutowego prawa do opiniowania wniosków mieszkańców, zwrócił się do Prezydenta Miasta z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Decyzja Prezydenta – tym razem pozytywna – ujrzała światło dzienne w pierwszej dekadzie lipca.

W tej chwili projekt czeka na realizację. Jednokierunkowy wjazd na Poprzeczną będzie możliwy najprawdopodobniej od dołu, czyli od ulicy Wodzisławskiej. Zakaz wjazdu stanąłby wówczas u zbiegu ulic: Poprzecznej, Raciborskiej i Krzyżowej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Franciszkanie na Smolnej